Главная » Статьи » Моя Богдановка

Дослідження Чорного лісу і Берестяного болота

Декілька слів про сам об'єкт досліджень : Загальна площа, займана Чорним лісом складає більше 26 тис. гектар. Ще за часів Петра I цей ліс, що належить державній казні строго охоронявся а деревина використовувалася виключно для будівництва флоту і укріплень. Згідно з історичними даними 200 років тому Чорний ліс займав площу в 3-4 рази більше ніж нині. Сьогодні від цього лісового масиву залишилися в основному розрізнені байрачные ліси і дещо більш-менш великих урочищ.

Вже досить давно вчені мужі намагаються перетворити цей ліс на заповідник ( Чернолесско-Дмитрівський ), про що написано немало публікацій. У одній з них (Перспективна мережа заповідних об'єктів України", Шеляг-Сосонко, 1987г.) сказано: "Пропонований заповідник розташований, на південних відрогах Придніпровської піднесеності біля р. Знаменки Знаменского району Кіровоградської області. Він є двома найбільшим вододільним масивом широколистяних лісів площею 13 тис. га, що відносяться до Дмитрівського, Хировскому, Чутянскому і Знаменскому лесничествам Чернолесского леохоззага. Ліси приурочені до сильно порізаного балками підведеного вододілу Інгулу і Ингульца, що лежить на висоті 210-230 м н.у.м. Найглибші балки цієї території, зайняті лісами, мають глибину до - 100 м і схили крутизною до 25 °. .У Чернолесском лісовому масиві граб звичайний знаходиться на південній межі свого ареалу і відрізняється дещо уповільненим ростом. Разом з дубом черешковим він утворює грабово-дубові ліси, в яких, а також в дубових ростуть реліктові рідкісні для України види: вязель витончений, осока парвская і один з цікавих представників української флори, що має древнє походження, - бересклет низький. У сучасних кліматичних умовах він плодоносить украй рідко і знаходиться в пригніченому стані. Зустрічаються ці невисокі кущі в нижній частині схилів найглибшої балки, в якій збереглося і найбільш південне сплавинное болото. Рослинний покрив його уздовж берега утворюють співтовариства верби попелястої, вільхи клеїть, а також берези пухнастої з вільхою клейкою у травостое яких переважає очерет звичайний і телиптерис болотяний. Ближче до центру невеликого озера вони заміщаються вільхово-очеретяно-сфагновими (Alneto - Phraginiteto - Sphag - netum) і сфагновими співтовариствами. На болоті знайшли собі притулок бореальні види у тому числі осока роздута (Сагех rostrate), пухівка струнка (Eriophorum graolle), Sphаgnum teres, S. squarrosum, що південніше вже не зустрічаються".Окрім названих вище рослин нами раніше був виявлений (і успішно інтродукований в Криворізькому ботсаду) Аконіт Бессера - ендемік Подільсько-волинської піднесеності.
Якщо поглянути на карту, отсканированую з ЧЕРВОНОЇ КНИГИ червоними точками позначені місця произростания, приведені в ЧЕРВОНІЙ КНИЗІ, а синім гуртком - його нове місцезнаходження.


Категория: Моя Богдановка | Добавил: Fish (28 Апр 2011)
Просмотров: 2166 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Категории фото
Форма входа
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 94
В Богдановке
 
Облоко тегов
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0